Overslaan en naar de inhoud gaan

Art & History Sunday - Inuit. Kunst uit het Canadese Hoge Noorden (1/6)

Lezingenreeks bij de tentoonstelling Inuit – Kunst uit het Canadese Hoge Noorden

Naar aanleiding van de tentoonstelling Inuit – Kunst uit het Canadese Hoge Noorden organiseert het Museum Kunst & Geschiedenis zes lezingen over uiteenlopende thema’s die in de tentoonstelling aan bod komen.

Valse des esprits et métamorphoses : les sources de la résilience du chamanisme des Inuit du Nunavut (Canada)

Frédéric Laugrand, hoogleraar aan UCLouvain
Lezing in het Frans

De Inuit die vandaag het uitgestrekte gebied van Nunavut bewonen, hebben het christendom al meer dan twee eeuwen geleden omarmd. Toch blijven de sjamanistische tradities springlevend, hoewel ze officieel als verdwenen worden beschouwd. Deze tradities beïnvloeden nog steeds bepaalde jachtpraktijken en komen ook tot uiting in de Inuit-kunst.

Uit onderzoek blijkt dat deze tradities een belangrijke bron van veerkracht vormen voor de Inuit. Dat blijkt onder meer uit de geschiedenis van de Ahiarmiut, een groep die eind jaren vijftig gedwongen werd te verhuizen.

Aan de hand van verschillende hedendaagse voorbeelden – de circulatie en transformatie van onzichtbare wezens, de alomtegenwoordigheid van niet-menselijke entiteiten in de toendra, waarzeggerij en therapeutische kennis – belicht deze lezing de kracht van deze processen en de ‘transformatieve continuïteit’ die kenmerkend is voor de Arctische kosmologieën.

Praktische informatie

  • Locatie: conferentiezaal van het Museum Kunst & Geschiedenis
  • Toegang: de lezing is toegankelijk met een toegangsticket voor de tentoonstelling of voor de permanente collecties.

Ontdek ook

Een vraag?

Stuur ons een e-mail via public@kmkg-mrah.be.

Met de steun van de Vrienden van de KMKG.